Vanceův útok na Evropu opomíná Ukrajinu a obrannou agendu

Vanceův útok na Evropu opomíná Ukrajinu a obrannou agendu

Úvod do mnichovské bezpečnostní konference

Bylo to jako sedět ‌na škole, kdy učitel konečně začal hodinu, a vy‌ se těšili na něco ​zajímavého. To byla mnichovská bezpečnostní konference (MSC) roku 2025. Tento rok se měla ​řešit hlavně ⁤dvě ⁢věci: jak ukončit válku‌ na​ Ukrajině, aniž bychom se vzdali​ Rusku,‌ a jak Evropě přidat na obranných výdajích.

Ale místo⁤ toho, aby se​ nesly pozitivní poselství, přišel viceprezident ‌USA, ‍JD Vance, a místo očekávané debaty překvapil⁣ delegáty svým ostrým⁣ útokem ‍na americké spojence, včetně Británie. Řekl ​toho dost, ale žádná z jeho myšlenek rozhodně‍ nezískala aplaus.

Nečekaný projev a jeho reakce

Vance se prý rozhodl, že proslov⁢ zaměří na problematiku ‍dezinformací a svobody⁣ slova,⁤ přičemž​ na konkrétní témata, jako je Ukrajina nebo obranné výdaje, se ani​ neohledl. Jeho výstup trval dvacet ​minut‍ a byl‍ provázen takřka naprostým tichem v sále. Dokonce i pokus o vtip, který měl pobavit, prošel bez povšimnutí.⁣ „Pokud americká demokracie přežila deset let,⁤ kdy ji kárala greta Thunberg, tak vy ⁤zvládnete pár měsíců Elona Muska,“ řekl⁢ a reakce byla, ehm, víc než ​chladná.

Hlavní‍ myšlenky projevu

Viceprezident obvinil⁤ evropské vlády, že ⁢se vzdávají svých hodnot a ignorují obavy voličů ohledně⁤ migrace a svobody ⁣slova. A​ jak si po takovém výstupu náhodou vysvětlit, že ⁤celá⁢ akce nebyla namířena proti Evropě? „Udělalo se mi ze správy⁣ USA trošku zle, že to bylo spíš pro domácí publikum,“ poznamenal‌ jeden americký komentátor.

Setkání s ukrajinským prezidentem

Po ‌proslovu‍ zašel Vance na kávu s ‌ukrajinským prezidentem​ Volodymyrem Zelenským, který se snažil⁤ vypadat pozitivně, přestože ‍situace ⁢byla ⁢napjatá. „Měli jsme dobrý rozhovor,“ říkal Zelenský. Prý ⁢to bylo „naše‍ první, ​ale ⁤rozhodně ne poslední setkání.“ Hlavním bodem diskuse‌ byla potřeba spolupráce ‌mezi Washingtonem ⁤a Kyjevem na plánu, jak zastavit⁢ Putina.

Zelenský dodal: „Opravdu ⁣chceme ‌mír, ale potřebujeme skutečné ​záruky bezpečnosti.“ A víte, co? To se nedivím – vždyť, když slyšíte slovo „přátelství“⁣ z Kremlu, můžete si být⁤ jisti, že následují i ⁣nějaké ty podmínky.

Trumpovo zhatění ukrajinských nadějí

Vanceův proslov přicházel krátce ⁣poté, ‍co⁣ prezident Trump prohlásil, že⁣ návrat Ukrajiny k ⁢předchozím hranicím před invazí v roce 2014 je „nepřehledné“. A to rozhodně ‍nepomáhá‍ situaci, zvláště když Kyjev⁤ doufal v přijetí do NATO.

Na⁢ vrcholu toho všeho se Evropané dozvěděli o Trumpově zdánlivě přátelském telefonátu‍ s Putinem, což ukončilo tříleté ticho od invaze⁤ v roce 2022. Říká se,​ že v Mnichově je strach, že Trumpova ‌snaha ⁣o mírové ⁢jednání může posílit Putina, který bude ‍mít pak ještě⁣ více chuti na⁤ kusy Evropy.

Závěrečná úvaha

Tak se ptám,co nás čeká,když se scházejí takto silné osobnosti a názory? Začíná to vypadat,že ⁣mír bude těžkým⁣ oříškem. ‌Delegáti by měli mít v sobotu na konferenci pořádný prostor na‍ debatování⁢ o válce na Ukrajině, a doufejme, že tentokrát se uslyší víc než jen ticho.‌ Nyní nezbývá než ​sledovat, jak se situace vyvine a co nám přinesou následující dny.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *