Trump hrozí zastavením financování Jižní Afriky kvůli pozemkové politice
Obsah článku
zajímavé čtení: Americké financování Jižní Afriky a pozadí reformy pozemkového vlastnictví
Tak se nám tady dějí věci! Nedávno prezident USA, Donald Trump, oznámil, že se chystá utnout veškeré budoucí finanční toky do Jižní afriky. A proč? No, prý kvůli tomu, že země zabavuje pozemky a „špatně zachází s určitými skupinami obyvatel“. Tak si pojďme o tom popovídat, co se vlastně děje!
Když se pozemky stávají tématem
Představte si, že se Jižní Afrika, která se teprve nedávno vzpamatovala z apártheidu, dostává do dalšího víru problémů. V loňském měsíci podepsal prezident Cyril Ramaphosa zákon, který umožňuje konfiskaci půdy bez náhrady za určitých okolností. A to je rozbuška, která hned přitáhla pozornost za oceán.
Trošku historie
Jižní afrika byla známá tím, že většinu soukromých farmářských pozemků vlastní bílí lidé, i třicet let po pádu apartheidu – a to je už sakra díl doby na to, aby se něco pohnulo! Obrázek situace je takový, že lidé volají po opravdových reformách pozemkového vlastnictví a snaží se napravit křivdy minulosti.
Co na to Ramaphosa?
Prezident Ramaphosa se brání a tvrdí, že Jižní Afrika je ústavní demokracie, která je pevně zakotvena v právu. Na sociální síti X vzkázal, že „jihoafrická vláda žádné pozemky nezabavila“. To by samozřejmě chtěl slyšet každý,že?
A pozor,do debaty se připojil i Elon Musk,známý podnikatel,který se narodil a vyrostl právě v Jižní Africe. Tak co to napsal? No, zeptal se Ramaphosy, proč mají „otevřeně rasistické zákony o vlastnictví“. Sice to zní jako pohádka, ale ve skutečnosti je to pořádná kocovina!
Co říká Trump?
V neděli Trump na své platformě Truth Social prohlásil: „Utnu veškeré budoucí financování Jižní Afriky, dokud nebude provedeno důkladné vyšetřování této situace!“ podle něj se v Jižní Africe dějí „hrozné věci“. Samozřejmě, že přehání, ale co byste od něj jiného čekali, že?
Když to šlo do médií, ramaphosa dodal, že jediným americkým financováním, které Jižní Afrika dostává, je iniciativa pepfar pro zdraví, a to činí „17 % jihoafrického programu HIV/AIDS“. Nejedná se tedy o žádnou velkou částku a argumenty o „konfiskaci“ pozemků tak zní spíš jako politická hra.
Nové zákony: Co si o tom myslet?
Celý ten nový zákon o vyvlastnění je prý určen k tomu, aby se zajistil rovný přístup k půdě, a to pouze v případech, kdy to bude „spravedlivé a v zájmu veřejnosti“. Jinými slovy, pokud je půda nevyužívaná nebo představuje riziko, tak se může sebrat.No, uvidíme, jak tohle všechno skončí.
Někteří lidé mají strach, že by to mohlo dopadnout jako v Zimbabwe, kde konfiskace pozemků fakticky zničily ekonomiku a nikdo nechtěl investovat. Takže napětí roste!
Shrnutí: Co bude dál?
Takže, co můžeme očekávat? Je jasné, že atentáty na Jižní Afriku ze strany Trumpa nejsou ničím novým. Už během svého prvního období na prezidentském úřadě žádal o analýzu zemědělských konfiskací. Jižní Afrika mu tehdy odpověděla, že se snaží o rozdělení a že je „neinformovaný“. no, co na to říct?
Tak jak to celé dopadne? Zbývá pár otazníků, na které budeme muset čekat, ale jedno je jisté – v Jižní Africe zřejmě budou ještě dlouho pálící debaty o pozemkových reformách. A my se budeme snažit držet krok!