Světoví lídři označují Trumpovy cla za ‘velkou ránu’ ekonomice

Úvod

V dnešním světě plném obchodních dohod a mezinárodních vztahů je občas těžké udržet se v obraze. A když se zapletou do hry importní daně, situace se může rychle zkomplikovat. Tak se podívejme na to, co se děje za oceánem, a jak reagují vedoucí představitelé zemí, když se Donald Trump rozhodl přitvrdit s cly.

Co se to děje s obchodem?

Na scéně se objevily silné názory, když americký prezident Donald Trump oznámil nové importní daně. Vážně, kdo by to čekal? Můžete se vsadit, že si tohle v politickém kabinetu v Římě a Canberra nedávali jako papírek do skříňky.

Tři kamarádi – Meloni, Albanese a Trump

Giorgia Meloni, italská premiérka, a australský Anthony Albanese, se oba postavili proti Trumpovu rozhodnutí o zavedení 20% cla na zboží z EU a 10% na australské produkty. Meloni to označila za “špatně” a Albanese hovořil o tom,že taková daň je “neodůvodněná”.

Jaké to má dopady?

Trumpova novinka o sazbách včetně univerzálního 10% cla na všechny dovozní produkty od 5. dubna zasáhla přibližně 60 států, včetně EU a Číny.A věřte mi, to je jako říct sousedovi, že mu máte v plánu vzít jeho gril na barbecue. Každý se začne bránit.

Ranting & Raving

Trump přitom směle tvrdil, že tyto krok “udělají Ameriku opět bohatou”. Nevím jak vy, ale já bych jeho slova brala s jistou rezervou.Meloni, která je Trumpovou spojenkyní, si sice myslí, že cla nejvíc uškodí oběma stranám, ale také se zavázala pracovat na řešení, aby nedošlo k obchodní válce.

Zde přichází Čína

Ale to není konec! Čína, jedna z “nejhorších porušovatelů”, dostala šokující 54% daň na své zboží. Místo toho, aby zírala na strop, čínské ministerstvo obchodu vyzvalo USA, aby poplatky “okamžitě zrušily”. Sice mezi námi, asi by to tady chtělo nějakého dobrého mediátora, třeba ze Star Wars, aby to vše usměrnilo.

Izrael a ostatní země

Izrael si na svém zasedání jen mnul hlavy. Po rozhodnutí zrušit veškerá cla na americké importy najednou obdrželi 17% zvýšení. Říkali si “Jak tohle mohlo skončit takhle?”

Na druhé straně, Jižní Korea již začala mluvit o “globální obchodní válce”, když se k nim dostalo 25% clo. A Japonci? Ti dostali 24% “sůl na rány” a dostali se do rozpačité pozice.

Co dál?

Zatímco se země vzpamatovávají z náhlého exodu daní, australský Albanese dal najevo, že Američané na to nakonec doplatí nejvíc. On i jeho vláda odmítají oplácet stejným způsobem, a raději si chtějí udržet stabilnější ekonomickou cestu.

A co Brazílie? Ty se rozhodly přijmout zákon o ekonomické reciprocitě,aby čelily Trumpovým 10% clům. Rozhodně v diskusích pořídily nové kvóty, jako kdo by měl jít na pivo po náročném dni.

Na závěr

I když se to na první pohled může zdát jako zmatek, co se děje na obchodní scéně, je jasné, že to bude mít následky pro všechny zúčastněné. Od amerických spotřebitelů až po globální ekonomiku. Takže takhle vypadá obchodní politika ve světě plném překvapení. Pojďme doufat, že všechny strany najdou nějaký způsob, jak to vyřešit, než si vzájemně začnou posílat dárečky, kterými budou clo a sankce!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *