Starmer: USA musí zajistit ‚backstop‘ pro mírovou dohodu Ukrajiny
Přátelé, když mluvíme o klidu v Evropě, kdo by si pomyslel, že se budou rozebírat takové složité věci? A přitom se zdá, že snadnější než si objednat pivo ve správně zaběhnuté hospodě! Nedávno se britský premiér Sir Keir Starmer sešel s evropskými lídry v Paříži, a řeč byla o Ukrajině a Rusku. Tak se do toho pusťme!
Obsah článku
Ukrajinská Mírová Dohoda: Co to vlastně znamená?
Sir Keir Starmer, náš oblíbený britský premiér, se domnívá, že jakákoli mírová dohoda ohledně Ukrajiny bude potřebovat silnou „zálohu“ v podobě USA, aby Rusko nemělo chuť znovu zaútočit. Tady se určitě nejedná o žádnou slovní hříčku.
Myslíte, že by mu stačilo říct, aby si Rusko „dalo pohov“? Kdepak, on chce, aby do toho USA opravdu šlápla! V rozhovorech po schůzce se evropskými lídry zdůraznil, že pokud budou chtít trvalý mír, bude potřeba poslat britské vojáky do Ukrajiny. No,to už zní trochu jako začátek akčního filmu,co?
Britské Vojenské Síly a Jejich Úkoly
Sir Keir se nechtěl moc rozepisovat o tom,jakou “zálohu” přesně myslí. Někteří jeho kolegové však naznačují, že by to mohlo zahrnovat leteckou podporu a logistiku. Což je hezká myšlenka, ale jak vtipně poznamenává jeden z expertů, „musíte mít fakt kvalitní vojáky, aby vás i na vánočním jarmarku neohrozil skateboardista“!
Když se sešli lídři v Élysejském paláci, diskutovali o obavách spojených s tím, že Trumpova administrativa chce jednat s Ruskem sama. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky už přitom seznámil svět s tím, že o těchto rozhovorech nemá ani tušení!
Na Čem Závisí Bezpečnost Evropy?
Starmer zdůraznil, že evropa se musí postavit na vlastní nohy. Představte si to jako situaci, kdy vaši rodiče odjedou na dovolenou a vy najednou musíte vzít na sebe odpovědnost za dům – a to nejenom že musíte uklidit, ale také nakoupit jídlo a zajistit, aby sousedé nezapomněli, kdo je pánem té chalupy!
Polský premiér Donald Tusk prohlásil, že transatlantické vztahy jsou nyní v „nové fázi“ a je potřeba, aby Evropa podstatně posílila svou obranyschopnost.Což je také příjemná změna v klimatu, protože se dříve zdálo, že většina evropských zemí jen přihlíží.
Vojenské Vydání a Přípravy
Je tu však jeden velký „ale“. Realizace těchto plánů je také spojena s dramatickým nárůstem obranných výdajů – a to se nezaplatí na rohu uzenářství. Podle expertů to vyžaduje nejen „frontové síly“,ale také zálohy a letectvo. Takže už vidím britského vojáka, jak se snaží obstarat s opravdu pořádnou dávkou munice po vzoru českého „načal se městský sýrař“!
Co se týče čísel, tak nyní Británie vynakládá zhruba 2,3 % svého hospodářství na obranu, ale starosta už slíbil, že to zvedne na 2,5 %. Je to jako kdybyste přidali další knedlík k obědu – určitě to pomůže,ale pořád se budete muset snažit!
Co Říkají Ostatní Lídři?
Dánská premiérka Mette Frederiksen a Evropský komisař Ursula von der Leyen se shodují na tom,že Evropa musí „zvýšit“ úsilí o obranu i podporu Ukrajiny. Když vidíme všechny tyhle výzvy k potlačení ruských agresí, napadá mě, jestli by nebylo lepší říct Rusům: „Hej, udělejme klid a zahrajme nějakou tu deskovku!“
podpora z domova
Konečně je tu také otázka, jak to vidí lidé doma. Britský parlament bude muset schválit rozmístění vojsk a vše vypadá tak,že se většina z nás spíše shoduje na tom,že by byl ideální trvalý mír. Nedávno proběhla další vlna bojů na Ukrajině, a tak vidíme, že jednání a sliby na různých summitech jsou možná potřebná, ale v praxi to dál nehoří ryzím úspěchem.
Takže co říct závěrem? Měli bychom se zapojit do boje za mír nebo si alespoň na chvíli užít sluníčko s hladkým vychlazeným pivem a dělat něco, co nás neohrožuje? Jakákoliv odpověď na otázku je totiž důležitější než kdy jindy, ať už se děje cokoliv!