Odhalení pravdy o šatech za 12 dolarů: Tajemství továren Shein
Pohled za oponu: Za co vlastně platíte 12 dolarů za šaty?
Když se zamyslíte nad tím,jak levně můžeme nakupovat,mnohdy nám too může připadat jako zázrak. Odkud se však berou tyto ceny? Vydáme se na malý výlet do továren v Číně, které zásobují naši šatní skříň za neuvěřitelné částky. Vítejte v čínské oblasti Panyu, známé jako “Shein vesnice”, kde se odhaluje tajemství fast fashion.
Obsah článku [skrýt]
jak to všechno začíná?
V Panyu, smíšené čtvrti v Šanghaji, zní šum šicích strojů téměř nepřetržitě. Všechny ty krásné trička, šortky a blůzky, které bojují o místo v našich skříních, mají své kořeny právě tady. Kdo by si pomyslel,že za jedním oslnivým kouskem oblečení stojí náročný pracovní den několika lidí?
“Kdyby bylo v měsíci 31 dní,pracovala bych 31 dní,” říká jeden z pracovníků. Co víc, většina z nich má právo na jediný den volna měsíčně. Zní to jako život v neustálém kolotoči, že?
Závažnost situace
Tento výzkum BBC nás zavedl do deseti továren, kde více než dvacítka pracovníků sdílela své zkušenosti. Průměrně pracují 75 hodin týdně,což se dostává na tenký led čínských pracovních zákonů. A co na to říkají pravidla? Podle zákona by zaměstnanci měli mít alespoň jeden den volna týdně. No, asi by měli udělat malou úpravu v pravidlech, když většina osob dře jako mezek.
Silný hráč na trhu
Shein, toho času odhadovaný na 36 miliard liber, si klestí cestu v módním průmyslu. Je známý svými nízkými cenami – jak se vám líbí šaty za 10 liber nebo svetr za 6? No a loňská skandální odhalení ohledně práce dětí v továrnách v Číně? To málem rozproudilo debatu na všech frontách. Shein se sice brání tím, že se snaží o férové zacházení s pracovníky, ale je to dostatečné?
Práce, kde se počítá každá kousek
Dělníci se platí na základě kusové výroby a tvář mnohých továrníků se usměje, až když slyší možný příliv zakázek. avšak plat není zrovna to, co namotivuje — odhaduje se, že základní mzda bez přesčasů třeba lehce přesahuje 2400 jüanů. A pak se někdo diví, proč naši přátelé z Číny tolik pracují?
Panyu jako trh s pracovním zbožím
Malé uličky Panyu se proměňují ve skutečné trhy práce, když lidé procházejí kolem stánků s jídlem a hledají zaměstnání. Říká vám něco voňavé jídlo z poháru sojového mléka? Mates tam s jistotou najdete!
Otázka etikety
A teď se pojďme podívat na velkého slona v místnosti: Shein a jeho napojení na obavy z otrockých praktik. Odpůrci sheinu se bez váhání hádají, že nadměrné pracovní hodiny a nízké mzdy vykreslují picture ideálního exploatace. Vždyť si to řekněme — je to romantika čínské tovární kultury, nebo spíše temný sen?
Hlášení a zodpovědnost
Shein se prý před veřejným obchodováním pečlivě stará o svou pověst, ale co to znamená pro samotné pracovníky? Profesor Sheng Lu z Delawaru říká, že pokud chce Shein uspět, musí více přehodnotit své etapy a veřejně ukázat své dodavatele.
Co nás v budoucnu čeká?
Zatímco závody v Panyu žijí v neustálém koloběhu práci,některé jsou otevřené až do noci. Je to fascinující mix naděje, práce a boje za tohle módní imperium. Možná i pro vás se Shein stane vedlejším tématem konverzace, když si podíváte na onu slušnou šatkovou slečnu v obchodě.
Závěr
Shein je výkladní skříní světa rychlé módy a jeho úspěch nebere konce. Všichni nakupujeme za módní cenu, ale za jakou cenu? To je otázka, která se nyní nevyhnutelně vznáší v ovzduší. Pojďme se zamyslet nad těmi šaty za 12 dolarů – nebo jak by řekl klasik, “Jsou šaty opravdu tak levné?”