Může Evropa a UK přesvědčit Trumpa o své důležitosti pro Ukrajinu?

Zdravím! Když se evropská politická scéna dostane do chaosu, je čas ‍na rychlou poradu.​ Co se to vlastně děje⁣ a proč jsou naše vládní hlavy tak rozrušené? Pojďme se společně podívat na to, co se skrývá za posledními‌ událostmi ohledně Ukrajiny a jak se na tom pokouší Evropané domluvit.

Když chaos volá po akci

evropští lídři ‍se snaží udržet otěže v rukou – a to dost obtížně! Včera se v Paříži sešli, protože situace v oblasti bezpečnosti je vážná. A jak to tak bývá, když se to nejméně čeká, přijde zpráva, že Američané plánují setkání s Ruskem ohledně budoucnosti Ukrajiny, ⁣a ⁢my jako by zůstali ‌na ocet.

Jak se Evropa ‍pokouší hledat jednotu

V pondělí ráno spustil britský premiér Sir Keir Starmer: „Jsme připraveni poslat naše vojáky na frontu!“ vypadá​ to, že Británie nechce zůstat pozadu. A ani Německo,kde se cítí⁤ velice horko s nadcházejícími volbami,se nehodlá stáhnout do ústraní.

Kde stojí USA?

Je vidět, že Trumpova administrativní politika je plná zmatků.Směsice informací, které‍ jsme před víkendem obdrželi, naznačuje, že Spojené státy nejsou úplně rozhodnuté, co s Ukrajinou‌ udělat. Ale Evropané​ na to chtějí‍ reagovat a ukázat, že jsou⁣ cenným partnerem. A tak se hodlají postavit na nohy při jednáních o zvýšení obranných výdajů a hypotetickém vyslání vojsk na​ Ukrajinu.

Jak dál?

Nedovedu si představit, že by se jednání o ​míru uskutečnila bez Ukrajiny.Lídři se‌ shodují, že ⁤“žádné rozhodnutí o Ukrajině⁢ bez⁤ Ukrajiny“. Na druhé straně si Evropané uvědomují, že se musí postavit na vlastní ‌nohy; dosud jsme spoléhal na bezpečnostní garanci Spojených států od konce druhé světové války.

Odpovědi na palčivé otázky

Kdo všechno se zúčastní pondělního summitu? Jen ty větší ryby – ‌Británie, ‍Francie, Německo, Itálie, Polsko, Španělsko a Dánsko. Menší státy by na situaci měly mít prostor později‍ v následných⁣ schůzkách. Ale i na samotném‍ pooled summitu bude těžké najít shodu ‌na zvýšení obranných rozpočtů. Například Polsko plánuje investovat 4,47 % svého HDP na obranu do roku 2025,​ zatímco Británie má ⁤co⁤ dělat, aby se⁣ dostala na 2,5 ⁤%.

Jak se postavit​ ke ⁣vyslání vojsk?

Debatuje se o myšlence vyslat ​“reassurance force“, což zní jako něco mezi turisty a vojáky. Musí se vzít v ‌úvahu spousta⁣ otázek: Kolik vojáků by každá země vyslala? Na jak dlouho? A co když Rusko poruší podmínky příměří? Jak si s⁤ tím porádí evropské ⁣armády?

§## Co řekne Trump?

A kdo ví, zda to Trump sleduje? Člověk‍ by ⁢mohl mít​ obavy, že ani neslyší, co se v Evropě děje. Odborníci mluví‍ o tom, že je⁣ potřeba mít záda krytá i v‌ případě, že se EU rozhodne poslat vojáky na Ukrajinu. Na to prý bude potřeba nějaká garance ze strany USA, což ale může skončit⁤ jako další sci-fi v politickém románku.

Na závěr

Takže, co se od pondělního setkání očekává? Tohle je spíš jen začátek velkého dialogu. Evropa si zřejmě musí uvědomit, že jestli Američané odvrátí svou pozornost, budeme muset být dost silní, abychom si poradili sami.Donald Trump možná neposlouchá, ⁣ale Vladimir Putin určitě ‍ano.

A teď se nebudeme tvářit, že je to jednoduché.Který politik by chtěl poslat své dítko do neznáma? Evropané se snaží rozplést tento obrovský uzel politických nesnází, a tak si pojďme alespoň držet palce, ‌aby⁢ z toho nevzešli‌ s prázdnýma rukama.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *