Trumpův plán pro Gazu: Možné důsledky jeho neuskutečnění
Všichni jsme si na to už zvykli – Donald Trump opět šokoval svět svým posledním vyjádřením, a to nemluvím o nové dokonalé metodě, jak uvařit párek v rohlíku. Tentokrát se zaměřil na Gaza a jeho “velkolepý“ plán, kvůli kterému se nejen odborníci, ale i obyčejní lidé jako ty a já, ptáme: Co tím vážně myslí? Pojďme to rozebrat.
Obsah článku
Trump a jeho ambice pro Gazu
Než se pustíme do podrobností, představte si, jak by vypadalo, kdyby se Trump rozhodl „vzít“ Gazu do svých rukou.Bohužel, jako by mu uniklo, že k tomu potřebuje spolupráci Arabských států, které by ho asi poslali, kam slunce nesvítí.Kdo by si představoval, že Jordánsko a Egypt, které Trump tak rád oslovuje, by se chtěly podílet na osídlení palestinské populace? no, nebyl by to úžasný reality show?
Komplikace zrovna teď
Naštěstí, nebo možná bohužel, plán mírové mise v Gaze není tak jednoduchý, jak Trump popisuje při jídle cheeseburgerů. Na scéně je mnoho lidí, kteří protestují. A co takhle samotní obyvatelé Gazy? I kdyby se prvním letadlem rozhodli vzít to k Jordánu, víte, že tam zůstane stále hodně lidí. Statistiky mluví za vše – i v případě, že by se odstěhoval milion, stále by jich tam zůstalo zhruba 1,2 milionu.
Dvě státy nebo žádný stát?
Jedním z velkých témat, které se objevují u kávových stolků a při rodinných večeřích, je otázka dvoustátního řešení. Neustále se snažíme vzpomenout si na to, co vlastně tohle slovo „plán“ obnáší. izraelské vedení pod vedením Netanjahua jakékoliv diskutování o dvou státech považuje skoro za populismus a zdá se, že „dvě státy pro dva národy“ se staly prázdným sloganem. Vypadá to tedy, že kdyby se to stalo, znamenalo by to konečné zrušení jakýchkoli nadějí.
Proč nás to všechno stresuje?
Aby bylo jasno, Trumpova vyjádření mají i dalekosáhlé důsledky, i kdyby jeho plán na papíře nevypadal jako fantastická sci-fi. Nejde o to,že bysme to neměli brát vážně; jeho status prezidenta USA znamená,že jeho slova s námi mohou zatřást. Představte si, že byste se včera pokusili poklidit jednání o míru a teď vám někdo poví, že o tomhle nemluvte, protože je to „obchodní jednání“.
Co dál pro Blízký východ?
Jednou z obav je, že Trumpovým “plánem“ by se mohlo rozčerpat již tak křehké příměří v Gaze. Představte si, že by někdo otevřel dveře do starých ran a řekl lidem: „Hele, tu to máte…“ Možná je to to poslední, co by někdo potřeboval.A mezi ultranacionalisty se už načíná sen, že celé území mezi Středozemním mořem a řekou Jordán by mělo být opět jen pro Židy.
Motivace za slovy
No, a co motivuje Trumpa? Vždyť jeho slova jsou občas spíše jako první nabídka na bazaru než jasný postoj USA. Možná se snaží zmást soupeře, dokud nenajde jiný plán, protože prý touží po Nobelově ceně za mír. To ale máme už tak tisíckrát slyšeli, že? Postupně se stalo normou, že rozruch kolem jeho osobnosti dodává na napětí v již tak padlé atmosféře.
Na závěr, svět kolem nás se nikdy nezastaví. A dokonce i když se na scéně objeví znovu ten bláznivý Trump, nezapomínejme, že za každým jeho krokem je verdikt zamýšlený někým jiným. Tak co myslíte? Znáte nějaké způsoby, jak bychom mohli měnit svět, než jen hromaděním tweetů? Určitě bych byl rád slyšet vaše názory!