Zeman zkritizoval Senát kvůli odmítnutí Gerlocha

Aleš Gerloch, zdroj: www.alesgerloch.cz/

Prezident se opřel do senátorů, kteří ve středu odmítli poslat jím nominovaného právníka Aleše Gerlocha na Ústavní soud. Gerlocha Senát jasně odmítl, když pro něj hlasovalo jen 19 ze 64 přítomných zákonodárců.

Podle Miloše Zemana na toto rozhodnutí doplatí především Ústavní soud: „Pokud si opoziční kluby prožily pětiminutovku své herostratovské slávy, tak uškodily ne mně, ale uškodily především Ústavnímu soudu, protože ten mohl mít skvělého odborníka, mimochodem už z roku 2006 právníka roku,“ řekl prezident.

Nejde o první takový Zemanův neúspěch. Už v minulosti Senát odmítl schválit jím navrhované právníky Miroslava Výborného, Jana Sváčka či Jiřího Nykodýma. „Tak jsem pokrčil rameny a navrhl jsem někoho jiného. Tak to učiním i nadále, nebudu trucovat, ale samozřejmě budu přemýšlet,“ dodal prezident s tím, že Gerlochova odmítnutí lituje: „Aniž bych chtěl urazit kohokoli, kdo přijde po profesoru Gerlochovi, obávám se, že ve srovnání s ním přece jenom ta jeho znalost ústavního práva nebude tak hluboká.“

red