Zeman podal dovolání v kauze Rath

David Rath, foto: Euro, Tomáš Novák

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal v korupční kauze Davida Ratha dovolání k Nejvyššímu soudu. Informovala o tom Česká televize. Rath dostal od vrchního soudu v Praze sedmiletý trest vězení, spolu s ním bylo odsouzeno několik dalších lidí. „V kauze mediálně zvané jako Kauza Davida Ratha mohu sdělit, že v uvedené trestní věci bylo nejvyšším státním zástupcem podáno dne 24. října 2019 dovolání v neprospěch všech obviněných,“ potvrdila Lenka Jirgalová ze sekretariátu nejvyššího státního zástupce.

Dovolání se podle ní opírá o dvě zásadní námitky. Zaprvé se týká údajně chybné právní kvalifikace Rathových skutků a zadruhé bodů obžaloby, ve kterých soud Ratha & spol. obžaloby zprostil. „Nejvyšší státní zástupce v tomto směru nesouhlasí s vyloučením podstatné části důkazů, zejména takzvaných odposlechů, a domnívá se, že rozhodnutí Vrchního soudu je v tomto směru nejen nesprávné, ale zcela flagrantně vadné. Takže zde je skutečně nezbytný zásah Nejvyššího soudu v neprospěch obviněných,“ vysvětlila Jirgalová.

Už je tomu více než sedm let, co policie zadržela Ratha a v krabici od vína u něj našla sedmimilionový úplatek, který přijal za ovlivňování veřejných zakázek. Letos v červnu ho za to Vrchní soud v Praze poslal na sedm let pravomocně do vězení, ze kterých si už ovšem Rath 2,5 roku „odseděl“. Kromě toho mu soud uložil desetimilionový peněžitý trest a zákaz sedm let působit v samosprávě.

Spolu s Rathem uznal soud vinu ještě v případě dalších 10 lidí. Nejtvrdší tresty dostali blízcí Rathovi spolupracovníci – Petr a Kateřina Kottovi, které soud poslal shodně na šest let za mříže. V první větvi korupční kauzy se Rath dopustil manipulace s veřejnými zakázkami, které se týkaly rekonstrukce buštěhradského zámku, kladenské, kolínské a mladoboleslavské nemocnice či opravy hostivického gymnázia. Letos v lednu se kromě toho začal prvoinstanční soud zaobírat druhou větví případu, ve které jde rovněž o rozsáhlé ovlivňování tendrů ve středočeském kraji.

Rath do vězení nastoupil na začátku října. V tomto týdnu ho následovali manželé Kottovi.

red