Zeman jmenoval 29 nových soudců

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě slavnostně jmenoval 29 nových soudkyň a soudců. Mezi jmenovanými je více žen, přesně osmnáct nových soudkyň. Zeman kromě toho jmenoval nového předsedu Vrchního soudu v Olomouci. Stal se jím jeho místopředseda Václav Čapka, který ve funkci nahradil Roberta Grygu, kterému právě skončilo sedmileté funkční období.

Personálního posílení soudní soustavy se po této jmenovací etapě dočkají například na obvodních soudech pro Prahu 1, 2, 3, 5 a 10, dále na městských soudech v Praze a Brně, ale také na okresních soudech pro Prahu-západ, v Jindřichově Hradci, Českých Budějovicích, Táboře, Sokolově, Domažlicích, Ústí nad Labem, Lounech, Liberci, Pardubicích, Náchodě, Chrudimi, Semilech, Kroměříži, Zlíně, Karviné, Frýdku-Místku a Olomouci.

Nezůstalo jen u jmenování. Zeman se během něj vyjádřil k zastavení stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí Hnízdo. Soudcům nejdřív připomněl, že sebeúcta je nejdůležitějším statkem, který člověk má a dodal: „Vidíme to i dnes, kdy různí novináři a neúspěšní pětiprocentní politici rozhodují, jak má vypadat rozhodnutí soudce či státního zástupce. Je to neobyčejná drzost.“ Tito nekvalifikovaní lidí podle něj naléhají na odborníky – soudce a státní zástupce: „V takové situaci končí právní stát a nastává vláda ulice. To už tady bylo v roce 1948 a já bych si velmi přál, abych se toho znovu nedožil.“

red