Vláda projedná novelu energetického zákona. Mohla by omezit praktiky šmejdů

Připravovaná novela energetického zákona by mohla pomoci omezit praktiky takzvaných energtických šmejdů, kteří i nadále poškozují české spotřebitele.

Na praktiky takzvaných energetických šmejdů upozorňovala bývalá veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová už před rokem. Podomní prodejci se stále snaží nabízet zejména seniorům zprostředkování údajně výhodných smluv na dodávky energií. Stížností z oblasti ochrany spotřebitele od té doby neubylo, jejich počet se za rok naopak ještě zvýšil. 

„Někteří zprostředkovatelé energií zneužívají důvěřivosti seniorů, kterým slibují sehnat levnějšího dodavatele energií. Možná právě teď někde další senior podepisuje dokumenty, kterými se nevědomky zavazuje k nevýhodné smlouvě. Tohle je třeba zastavit,“ konstatuje současný stav nový ombudsman Stanislav Křeček.

V uplynulém roce právě jeho úřad přispěl náměty a doporučeními ministerstvu průmyslu a obchodu k přípravě novely energetického zákona, která má potenciál nekalé praktiky energetických šmejdů omezit. Novela už je v legislativním procesu a její projednání má vláda na programu schůze v pondělí 16. března.

V tuto chvíli je dohled nad činností zprostředkovatelů energie nedostatečný. Energetický regulační úřad se jimi zabývat nemůže. Přesto přijímá stále více stížností od spotřebitelů. Loni přijal 14 259 spotřebitelských podání a oproti předchozímu roku se jejich počet znovu zvýšil, a to téměř o 6 %. 

Jako čím dál problematičtější se v energetice ukazují konkrétně energetické aukce. Ještě v roce 2018 jim patřilo každé desáté spotřebitelské podání na ERÚ, loni už to bylo každé páté podání. Zatímco dodavatelé energie musí mít pro svou činnost licenci a podléhají dozoru ERÚ, zprostředkovatelům stačí živnostenský list, smlouva nebo dohoda a dohled mají pouze obecný.

Česká obchodní inspekce má zatím dohled nad energošmejdy omezený, ale nemůže přímo rozhodnout spor mezi zprostředkovatelem a spotřebitelem. Spotřebiteli pouze nabízí mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. Připravovaná novela by to mohla změnit.

Účinná forma ochrany koncového zákazníka před energošmejdy je například licence k provozování obchodní činnosti v oblasti prodeje energetických komodit, která by se neudělovala automaticky, ale za splnění základních podmínek, jako je absolvování školení a přijetí profesní odpovědnosti, například i formou pojištění profesní odpovědnosti. Školení by mělo garantovat alespoň základní orientaci v energetice, obchodu a legislativě spjaté s činností energetického zprostředkovatele,“ říká Marian Jurečka (KDU-ČSL), člen Hospodářského výboru sněmovny. 

(red)