Ústavní soud zrušil zdanění církevních restitucí

Ústavní soud v úterý zrušil zdanění církevní restitucí. Komunisty sepsaný zákon, který prosadili vládní poslanci spolu s KSČM a SPD, se podle Ústavního soudu příčí zásadám demokratického právního státu. „Zákonodárce porušil principy právní jistoty, důvěry v právo a jeho předvídatelnost a ochrany nabytých práv, jakožto stěžejní principy demokratické společnosti,” uvedl soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.

Zdanění finančních náhrad nebylo podle Ústavního soudu ve skutečnosti daní. Podle Jirsy nebyli zákonodárci, kteří zákon schválili, primárně vedeni „čestným úmyslem naplnit státní pokladnu“, ale touhou snížit náhrady, na které církvím vznikl nárok. Soudce zpravodaj v této souvislosti zmínil, že nároky žádné jiné skupiny restituentů nebyly po roce 1989 tímto způsobem zpochybněny. Navíc platí, že náhrady mají církve připravit na dobu, kdy dojde k ekonomické odluce od státu.

Komunistický návrh na zdanění náhrad – vyplácených státem za předlistopadovým režimem zabavený a v restitucích nevrácený církevní majetek – schválila letos v dubnu sněmovna. Přehlasovala tím zamítavé stanovisko Senátu, který ho od počátku považoval za protiústavní. Z přibližně dvou miliard korun, které stát každoročně vyplácí, by podle tohoto zákona měly církve zhruba 380 milionů vracet. Dohoda o majetkovém vyrovnání s církvemi platí od roku 2013. Náhradou za nevydané nemovitosti má stát církvím postupně vyplatit zhruba 59 miliard korun navýšených o inflaci.

red