Ústavní soud: Rath nemá na křeslo zastupitele nárok

Ústavní soud odmítl stížnost Davida Ratha na výsledky obecních voleb v Hostivici. Rath tam loni kandidoval za stranu Zdravá Hostivice a původně se měl stát zastupitelem. Krajský soud v Praze (středočeský krajský soud) ovšem rozhodl, že jeho zvolení je neplatné, protože někteří spolukandidáti neměli v této středočeské obci trvalý pobyt. Rath se kvůli tomu obrátil na Ústavní soud, jenže ten jeho stížnosti nyní nevyhověl.

Zdravá Hostivice skončila loni v říjnu v komunálních volbách na sedmém místě se ziskem 5,21 procenta hlasů. Díky tomu měla nárok na křeslo jednoho zastupitele, které měl obsadit právě Rath. Poté co krajský soud označil část hlasů za neplatné, volební komise výsledky přepočítala a „Rathova“ strana rázem spadla na 3,21 procenta hlasů a o zastupitelské křeslo tak přišla.

V ústavní stížnosti Rath namítal, že krajský soud si osoboval příliš rozsáhlé kompetence a dodával, že se soudy nedrží v obdobných volebních záležitostech ustálené judikatury. Podle Ústavního soudu je však věc jasná, protože někteří lidé na kandidátce Zdravé Hostivice nesplňovali podmínky volitelnosti, což měla strana vědět. „Z hlediska dodržení principu poměrného zastoupení je určující, aby volební straně byl zhodnocen pouze takový počet hlasů, kteří získali kandidáti splňující podmínky volitelnosti podle zákona,“ vysvětlil soudce zpravodaj Jan Filip.

red