Ústavní soud: Běžná „pomluva“ není trestným činem

Ústavní soud se ve čtvrtek zastal ženy, která na webu – částečně nepravdivě – zkritizovala advokáta a dostala za to podmínku. Podle Ústavního soudu lze však trestný čin pomluvy aplikovat jen na ty nejzávažnější zásahy do osobnostních práv, kdežto případy jako je tento, by měly být řešeny prostřednictvím civilních žalob.

Dotyčná využila služeb advokáta, ovšem nebyla s nimi spokojena, a tak na web www.firmy.cz napsala recenzi, ve které ho tvrdě zkritizovala: „Naprosto neseriózní jednání. Otřesná zkušenost. Spojil se s protistranou a chtěl stáhnout mou soudní žalobu. Musela jsem okamžitě vypovědět svou plnou moc. Podala jsem na něj žalobu k soudu ohledně vrácení zálohy.“

Okresní soud ve Frýdku-Místku, který případ dostal na stůl, rozhodl, že kritika nebyla pravdivá – například v tom, že by se měl advokát spojit s protistranou či plánovat stáhnutí žaloby. Věc posoudil jako pomluvu a křivé obvinění a ženě uložil přísný trest: 2,5 roku vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Ústavní soud však případ viděl jinak a vynesl pro budoucnost důležitý verdikt, když konstatoval, že o trestný čin pomluvy se může jednat jen tehdy, pokud zásah do osobnostních práv zřetelně přesahuje „míru obvyklých lží a nepravd, jež o sobě lidé šíří v běžném životě“.

red