Unie státních zástupců odmítla prezidentovu kritiku Ivo Ištvana

Výkonný výbor Unie státních zástupců se zastal Ivo Ištvana proti slovům prezidenta Miloše Zemana. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan se stal terčem prezidentské kritiky během Zemanových pravidelných promluv ve čtvrtečním vysílání televize Barrandov.

Zeman k nedávnému zásahu na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) doslova uvedl, že „možná v této kauze nebude žádný pravomocný rozsudek soudu“ a dodal, že podle něj nejspíš půjde o druhé velké Ištvanovo selhání. Tím prvním podle něj byla „šílená ostuda“, kterou skončil zásah na úřadu vlády v roce 2013, když prý jediné, co se v souvislosti s ním podařilo odhalit, byly nezdaněné kabelky Jany Nagyové.

Unie státních zástupců s takovým hodnocením nesouhlasí a „kategoricky“ se ohradila proti tomu, aby „hlava státu bez znalosti konkrétní trestní kauzy ještě v čase přípravného řízení předjímala její výsledek a věc hodnotila jako selhání státního zastupitelství“. Podobné „ničím nepodložené“ výroky podle unijního prohlášení „silně podrývají důvěru veřejnosti ve výkon spravedlnosti“. Pokud pak jde o zmíněný zásah na úřadu vlády, má Unie státních zástupců za to, že Zemanovy výroky jsou „prokazatelně nepravdivé“, protože letos v březnu byli „Jana Nagyová (dnes Nečasová) a bývalí příslušníci Vojenského zpravodajství pravomocně odsouzeni za zneužití tajné služby ke sledování soukromých osob“.

red