Unie obhájců: odposlechy bez svolení soudu jsou zcela vyloučeny

Unie obhájců odmítá plány ministerstva spravedlnosti a Nejvyššího státního zastupitelství povolit, aby šlo v některých mimořádně závažných případech, nařizovat odposlechy bez svolení soudu. Jednat by se mělo například o terorismus či organizovanou drogovou kriminalitu.

Podle Unie obhájců je tak závažný průlom do lidského soukromí bez soudního posvěcení zcela vyloučen: „Zdůvodnění potřeby nařídit odposlech bez asistence soudu tím, že jde o hodiny, případně minuty zcela zřetelně nebere v úvahu možnost řešit výskyt takto naléhavých případů, pravděpodobně velmi výjimečných, prostě jen rychlejší prací státního zástupce, který o nařízení nebo povolení žádá, a soudce, který o návrhu rozhoduje.“

Řešením by podle Unie obhájců mohly být předběžná soudní rozhodnutí, která by „v opravdu urgentních případech“, jako je třeba „podezření z přípravy teroristického činu“, mohla „bez podrobnějšího zdůvodnění“ odposlechy povolit. Ovšem jen na několik dní, během kterých by „musely být předloženy podklady pro konečné rozhodnutí“.

O plánech ministerstva a státních zástupců informoval jako první server Aktuálně.cz. Podle něj by se odposlechy bez povolení soudu mohly uplatnit nejen v případě teroru, ale také třeba v případě drogové kriminality či korupce. Například pokud by policie zjistila, že nějaká osoba jede na místo, kde bude někomu předávat úplatek.

red