Stát se nemusí omlouvat v kauze „Hitler je gentleman“

Stát se nemusí omlouvat vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za dehonestující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu jejího děda. V pondělí tak nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1, podle kterého veřejná vyjádření prezidenta neupravují žádné hmotněprávní ani procesní předpisy. „Prezident republiky při svých projevech žádné právní normy stanovené pro výkon této veřejné funkce neporušil, a není tedy splněna jedna z podmínek stanovení odpovědnosti státu za škodu,“ vysvětlila soudkyně Iveta Nedozrálová.

Advokát Kaslové František Vyskočil novinářům po vynesení rozsudku řekl, že jde zatím jen o „první kolo“ a určitě bude následovat odvolání. Pozoruhodná je podle něj skutečnost, že stejný soud rozhodl letos v podobné věci právě obráceně: „Nedozvěděl jsem se žádné vysvětlení, proč dnes Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl jinak.“

Zeman v lednu 2015 v rámci svého projevu k výročí konce holokaustu prohlásil, že novinář Peroutka napsal kdysi ve svém časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“ a do úst mu k tomu vložil výrok: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Autorem dotyčného výroku ovšem není Peroutka, nýbrž někdejší novinář a politik Jan Stráský. Také článek Zeman nikdy nedokázal najít – ačkoli tvrdil, že ho viděl v Přítomnosti „vlevo dole“ – protože neexistuje.

Soudy nejprve nařídily prezidentské kanceláři omluvu za tvrzení, že Peroutka je autorem zmíněného článku. Zeman se nicméně neomluvil a Nejvyšší soud mezitím rozhodnutí soudů nižších instancí zrušil. V novém kole musela Kaslová podle jeho rozhodnutá směřovat žalobu nikoli na prezidentskou kancelář, ale na ministerstvo financí, které má v tomto případě stát – jehož je Zeman představitelem – zastupovat. Jak rozhodne odvolací soud, se teprve ukáže.

red