Soud rehabilitoval syna Heliodora Píky

Soud rehabilitoval syna Heliodora Píky – generála Milana Píku. Ten strávil na přelomu let 1948 a 1949 čtvrt roku ve vazbě, protože byl obžalován z toho, že chtěl z vězení unést svého otce Heliodora – hrdinu protinacistického odboje – kterého komunisté ve vykonstruovaném procesu popravili. Jde o postmortální žalobu, protože letos v březnu zemřel i někdejší veterán RAF Milan Píka a jeho čest teď hájí jeho dcera Dagmar Sedláčková spolu s advokátem Lubomírem Müllerem.

Soudkyně pražského městského soudu Helena Kutzlerová ve středu rozhodla, že Milan Píka seděl ve vazbě neoprávněně a rozhodla proto o jeho rehabilitaci: „Jedině pozitivním rozhodnutím může dojít ke společenské rehabilitaci inženýra Milana Píky, k náležité reakci demokratického státu na křivdy způsobené minulým totalitním režimem jeho úctyhodným občanům a k vyjádření jasného názoru na politické vykonstruované procesy z dob komunistického režimu.“

Milan Píka byl za druhé světové války příslušníkem britského letectva RAF. Kvůli zrakové vadě nemohl létat, a tak sloužil u pozemního personálu. Po komunistickém převratu sice za mřížemi strávil „jen“ čtvrt roku, ale nesměl dostudovat práva a musel odejít z armády. Jeho otec Heliodor byl 21. června 1949 popraven.

red