Soud osvobodil Rittiga s Dvořákem v kauze DPP

Pražský městský soud zprostil všech 17 obžalovaných v kauze pražského dopravního podniku. A to včetně lobbisty Ivo Rittiga a někdejšího šéfa dopravního podniku (DPP) Martina Dvořáka. Podle soudce Petra Hovorky nebyl žalovaný skutek trestným činem. Státní zástupce Adam Borgula se přímo na místě proti tomuto rozhodnutí odvolal.

Borgula ještě krátce před vynesením rozsudku tvrdil, že soudce sice nepřipustil přehrání Rittigových odposlechů, ovšem vina je i tak přesvědčivě prokázána. Jenže soudce jeho názor nesdílel a Dvořák po vynesení rozsudku obvinil Borgulu z kariérizmu, respektive z toho, že chtěl tento konkrétní případ využít k profesnímu vzestupu. Rittig vyhlášení rozsudku přítomen nebyl, ovšem jeho advokát Vlastimil Rampul označil zprošťující rozsudek za logický: „Důvody pro podání obžaloby podle mého názory vůbec nebyly a hlavní líčení toto jen prohloubilo,“ podotkl.“ Rittig následně zveřejnil na sociálních sítích fotografii několika lahví šampaňského a krátké video, na kterém s nimi tancuje.

„Tunel“ za skoro půl miliardy

Podle obžaloby měl dopravní podnik přijít kvůli „tunelování“ a zpronevěře o 457,5 milionu korun. Peníze měli obžalovaní z DPP vyvádět od roku 2007 prostřednictvím neprůhledné karibské firmy Cokeville Assets, která z každého vytištěného lístku inkasovala 17 haléřů. Do médií případ prosákl v roce 2011, první obvinění padla o dva roky později. Borgula většině obžalovaných – včetně Rittiga a Dvořáka – navrhoval pětileté tresty a mnohamilionové peněžité tresty k tomu.

red