Rath nastoupil do vězení

David Rath, foto: Euro, Tomáš Novák

Někdejší středočeský hejtman a sociálnědemokratický ministr zdravotnictví David Rath nastoupil v pondělí večer do vězení. Výzva k nástupu trestu mu dorazila minulý týden. Rath nejdřív v pondělí kolem poledního uspořádal ve své domovské Hostivici tiskovou konferencí, během které prohlásil: „Po 18. hodině budu pevně v rukou našeho státu. Beru si hygienické potřeby a knihy, mám Schindlerův seznam, Doktora Živago nebo Osudy dobrého vojáka Švejka.“ Poté se tajně – aby se vyhnul čekajícím novinářům – vydal do Teplic a za mříže nastoupil v tamní věznici.

Už je tomu více než sedm let, co policie zadržela Ratha a v krabici od vína u něj našla sedmimilionový úplatek, který přijal za ovlivňování veřejných zakázek. Letos v červnu ho za to Vrchní soud v Praze poslal na sedm let pravomocně do vězení, ze kterých si už ovšem Rath 2,5 roku „odseděl“. Kromě toho mu soud uložil desetimilionový peněžitý trest a zákaz sedm let působit v samosprávě. Rath se s trestem nesmířil a během své tiskové konference potvrdil, že proti němu chce dále bojovat: „Můj proces je politický, všichni do toho zasahovali v čele s paní (pražskou vrchní státní zástupkyní) Bradáčovou. Chtěli mi zavřít ústa. Až to dostanu k mezinárodnímu soudu, bude mít Česká republika ostudu.“

Spolu s Rathem uznal soud vinu ještě v případě dalších 10 lidí. Nejtvrdší tresty dostali blízcí Rathovi spolupracovníci – Petr a Kateřina Kottovi, které soud poslal shodně na šest let za mříže. V první větvi korupční kauzy se Rath dopustil manipulace s veřejnými zakázkami, které se týkaly rekonstrukce buštěhradského zámku, kladenské, kolínské a mladoboleslavské nemocnice či opravy hostivického gymnázia. Letos v lednu se kromě toho začal prvoinstanční soud zaobírat druhou větví případu, ve které jde rovněž o rozsáhlé ovlivňování tendrů ve středočeském kraji.

red