Rath dostal výzvu k nástupu do vězení

Někdejší středočeský hejtman a sociálnědemokratický ministr zdravotnictví David Rath dostal výzvu k nástupu do výkonu trestu. Pro server iRozhlas.cz to slovy – „Dostal to. Dál bych to nekomentoval.“ – potvrdil Rathův advokát Adam Černý. Rath později pro TV Nova uvedl, že do vězení nastoupí v pondělí.

Před více než sedmi lety zadržela policie Ratha a v krabici od vína u něj našla sedmimilionový úplatek, který přijal za ovlivňování veřejných zakázek. Letos v červnu ho za to Vrchní soud v Praze poslal na sedm let pravomocně do vězení. Kromě toho mu soud uložil desetimilionový peněžitý trest a zákaz působit sedm let v samosprávě.

Spolu s Rathem uznal soud vinu ještě v případě dalších 10 lidí. Nejtvrdší tresty dostali blízcí Rathovi spolupracovníci – Petr a Kateřina Kottovi, které soud poslal shodně na šest let za mříže. V první větvi korupční kauzy se Rath dopustil manipulace s veřejnými zakázkami, které se týkaly rekonstrukce buštěhradského zámku, kladenské, kolínské a mladoboleslavské nemocnice či opravy hostivického gymnázia. Letos v lednu se kromě toho začal prvoinstanční soud zaobírat druhou větví případu, ve které jde rovněž o rozsáhlé ovlivňování tendrů ve středočeském kraji.

red