Průlomový verdikt: Společenství vlastníků může ve svém domě zakázat Airbnb

Městský soud v Praze loni v listopadu nepravomocně rozhodl o tom, že společenství vlastníků jednotek může ve svých stanovách vyloučit krátkodobé pronájmy, respektive podmínit je souhlasem všech členů, pokud taková činnost narušuje jejich vlastnické právo, zejména takzvanými imisemi hluku a nepořádku.

Ostatní členové společenství ale musí prokázat, že hosté služeb typu Airbnb narušují poklidné soužití v domě. O rozhodnutí případu, který se odehrál v Praze 1, informoval Český rozhlas. Převažující právní výklady přitom společenstvím vlastníků právo omezit krátkodobé nájmy nepřiznávaly.

Vedení hlavního města se v této souvislosti snaží prosadit změnu, která by právo sdružení vlastníků odsouhlasit krátkodobé pronájmy zakotvila přímo v zákoně. V půlce února přitom poslanci schválili novelu občanského zákoníku, podle které by ubytovatelé měli ostatním vlastníkům alespoň nahlásit, že svůj byt tímto způsobem nabízejí.

Proti rozhodnutí Městského soudu v Praze se ale vlastník dotčeného bytu odvolal. Spor bude dál projednávat Vrchní soud v Praze. 

(red)