Přestupy, odchody a transakce v roce 2018

Jak se v roce 2018 vedlo advokátním kancelářím, které se zapojily do žebříčku Právnická firma roku.

Od posledního vyhlašování cen Právnická firma roku se toho na trhu s advokátními službami událo poměrně dost. Zúčastněné advokátní kanceláře – celkem jich letos bylo 78 – zaznamenaly desítky přestupů, povýšení a také několik skutečně velkých odchodů, až by se chtělo říci, že se tu projevilo lehce zrychlené střídání generací. Na trhu také vznikla jedna nová – slušně velká – advokátní kancelář.

Žádný převrat v zaběhaných pořádcích se ale samozřejmě nekonal. Advokacie je koneckonců vrcholně konzervativní řemeslo. Nejlépe o tom svědčí hezký, byť vcelku uměřený růst tržeb zúčastněných advokátních kanceláří. Oproti minulému ročníku se souhrnné tržby kanceláří, které se přihlásily do žebříčku Právnická firma roku 2018, zvedly o 4,6 procenta.

Přestupy a odchody

Změny se děly třeba ve White & Case. Řídícím partnerem její pražské pobočky byl jmenován Petr Pánek. Dosavadní řídící partner David Plch se stal členem evropského vedení firmy a nadále bude ve White & Case řídit bankovní praxi pro region Evropy, Blízkého východu a Afriky. Na začátku letošního roku navíc po devíti letech ve White & Case změnil působiště Luděk Chvosta jr., který nyní v Noerru vede tým bankovnictví a financí.

Po čtvrtstoletí z advokátní kanceláře ROWAN LEGAL odešel partner Martin Maisner. V rozhovoru (čtěte na straně 58– pozn. red.) vysvětluje, že se konečně zbavil „břemene odpovědnosti“, které brzdilo jeho další aktivity. „Jsem dnes úplně samostatný, pronajímám si kancelář v Burzovním paláci, věnuji se advokátní komoře, psaní – zrovna dokončuji knihu o sportovním právu – učím v Plzni na katedře obchodního práva.“ Společníkem ROWAN LEGAL se naopak stal Michal Nulíček a Martin Šubrt byl povýšen do pozice partnera.

Opticky nejpatrnějším důkazem generační obměny tuzemské velké advokacie je pochopitelně nové jméno největší české advokátní kanceláře, které nyní zní HAVEL & PARTNERS, byť v tomto případě šlo jen o definitivní stvrzení tři roky starého odchodu někdejšího spoluzakladatele firmy Jana Holáska. Kromě toho PricewaterhouseCoopers Legal opustil k poslednímu dni loňského roku Michael Mullen a z Kinstellar odešel někdejší pražský vrchní státní zástupce a odborník na trestní právo Stanislav Mečl, který si založil vlastní kancelář Mečl Legal. Článek si můžete dočíst na www.euro.cz.

Václav Drchal