Nejvyšší soud: Zaměstnavatelé musí platit své lidi v regionech stejně jako v Praze

Česká pošta podle Nejvyššího soudu postupovala protiprávně, když svému řidiči v Praze vyplácela mzdu o 3000 Kč hrubého vyšší než kolegovi v Olomouci, který vykonával stejnou práci. Podle rozsudku zaměstnavatel nemá brát v potaz, že mají zaměstnanci v některých regionech výrazně vyšší životní náklady a za stejnou práci jim musí platit stejnou mzdu.

„Z hlediska zásady rovného odměňování nejsou pro posouzení, zda se v konkrétním případě jedná o stejnou práci nebo o práci stejné hodnoty, významné sociálně ekonomické podmínky a jim odpovídající výše nákladů na uspokojování životních potřeb v místě, kde zaměstnanec vykonává práci,” uvedl v rozhodnutí Nejvyšší soud.

Pošta zdůvodňovala vyplácení vyšší mzdy v Praze mimo jiné tím, že je to složitější, odpovědnější a namáhavější práce s ohledem na velikost regionu a na provoz v několika částech a budovách. Nejvyšší soud ale zamítl její dovolání a potvrdil předchozí rozhodnutí nižších soudů.

Rozsudek je prvním svého druhu, protože dosud Nejvyšší soud řešil pouze rovné odměňování na stejných nebo velmi blízkých pracovištích. Rozsudek má proto potenciál spustit lavinu soudních sporů se zaměstnanci.

České poště ještě zbývá možnost podat ústavní žalobu.

(red)