Pražská DLA Piper zastupovala fond ČEZu Inven Capital při investici do švédské společnosti Eliq

Mezinárodní advokátní kancelář DLA Piper Prague asistovala společnosti Inven Capital při majetkovém vstupu do švédské technologické společnosti Eliq AB, která poskytuje software pro monitorování spotřeby elektřiny a vzorců poptávky. Inven Capital je venture kapitálový fond fungující v rámci skupiny ČEZ a investující do sektoru čistých technologií a nové energetiky. Svým podílem v Eliq AB tak rozšiřuje své portfolio firem o novou důležitou prozákaznickou platformu na poli energetických služeb.

Inven Capital se zaměřuje na inovativní a rychle rostoucí evropské a izraelské společnosti a startupy, u nichž hledá dobrou chemii mezi zakladateli, řídícím týmem a jím jako investorem. Do portfolia Inven Capital patří mezi dalšími například lídr mezi chytrými termostaty Tado nebo digitální tržiště pro střešní fotovoltaické systémy Zolar. Mezi tyto společnosti se nově zařadí Eliq AB, jež prostřednictvím svého softwaru umožňuje zákazníkům efektivně měřit a udržovat spotřebovanou energii a následně tak snižovat náklady na život.

Na transakci pracovaly společně týmy DLA Piper z České republiky a Švédska, které díky úzkému propojení celosvětové sítě DLA Piper a perfektní znalosti místních legislativ fungují hladce a efektivně na přeshraničních projektech, na které se soustředí.

Transakci za DLA Piper Prague vedl Miroslav Dubovský, partner. „Jsem velmi rád, že se nám naskytla příležitost napomoci tak významnému fondu při jeho akvizici mimo Českou republiku. Oblasti technologií a energetiky jsou pro nás klíčovými sektory, ve kterých jsme díky naší expertíze a zkušenostem realizovali už řadu úspěšných projektů. Tato transakce je bezesporu dokladem o tom, že trh i nyní nabízí dostatek zajímavých příležitostí pro investory,říká Miroslav Dubovský, partner DLA Piper Prague.

„S našimi pražskými kolegy jsme již poněkolikáté měli možnost úspěšně realizovat významnou transakci zahrnující náš nordický region a CEE. Eliq AB je ve Švédsku ve svém oboru známým hráčem, proto nás těší vstup důležitého investora, který společnost posune o krok vpřed,” dodává Petter Kjöllerström, partner z korporátního oddělení DLA Piper Sweden.

„Díky své prozákaznické platformě Eliq umožňuje energetickým společnostem budovat udržitelné vztahy a důvěru se svými koncovými spotřebiteli, což významně snižuje míru jejich odlivu, a to až o 70 %. Zároveň tento přístup prudce zvyšuje míru zapojení a dobu interakce s klienty, v některých případech až desetkrát. Jsme rádi, že jsme na této transakci pracovali právě s týmem DLA Piper,” uvádí Petr Míkovec, Managing Director v Inven Capital.

(red)