Polsko přijde kvůli omezení nezávislosti justice o peníze z norských fondů

Norská vláda se rozhodla zastavit finanční podporu Polsku, která slouží ke snižování hospodářských rozdílů v Evropském hospodářském prostoru. Polsko nedostane z norských fondů 700 milionů norských korun (1,7 miliardy korun) konkrétně určených na program týkající se justice. Norská vláda tak učinila v důsledku justiční reformy, které podle kritiků výrazně oslabily nezávislost polské justice a dokonce ohrožují principy právního státu.

Náměstek norské ministryně zahraničí Audun Halvorsen uvedl, že Norsko tímto vysílá „silný signál polské vládě, který svědčí o starosti norské vlády o stav právního státu a nezávislost soudů v Polsku“.

Polsko je přitom největším příjemcem peněz z takzvaných norských fondů, do nichž z 95 procent přispívá Norsko, dále pak Lichtenštejnsko a Island. Peníze z nich slouží ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru, jehož jsou tyto tři země členy. Pro Polsko pro finanční období 2014 až 2021 je vyčleněno celkem asi osm miliard norských korun.

Norské ministerstvo zahraničí uvedlo, že pozastavení financování spolupráce v justici nebude mít vliv na jiné programy placené z norských fondů, třeba ty na rozvoj občanské společnosti.

(red)