Policie začala stíhat Jakeše a Štrougala

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu začal stíhat tři prominenty předlistopadového režimu kvůli smrti lidí, které kdysi na československých hranicích zabili pohraničníci. Konkrétně jde o bývalého generálního tajemníka KSČ Miloše Jakeše (97 let), někdejšího premiéra Lubomíra Štrougala (95) a federálního exministra vnitra Vratislava Vajnara (89).

Podle policie (Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu je její součástí) zmíněná trojice svou nečinností zavinila, že v letech 1976 až 1989 bylo na hranicích zastřeleno či roztrháno psy devět lidí a minimálně dalších sedm bylo zraněno.

„Byli si vědomi toho, že na státních hranicích Československé socialistické republiky dochází k používání střelných zbraní ze strany příslušníků Pohraniční stráže proti osobám, které se státní hranice snaží neoprávněně překročit za účelem opustit Československou socialistickou republiku. I přesto ze své pozice vedoucích představitelů Československé socialistické republiky nepřijali žádné opatření, kterým by používání střelných zbraní zabránili,“ vysvětlil státní zástupce Jan Lelek.

red