Policie ukončila vyšetřování „Babišova“ Čapího hnízda

Čapí hnízdo, foto: EURO, Martin Pinkas

Kriminalisté ukončili vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Obvinění – včetně premiéra Andreje Babiše – mají nyní čas na prostudování spisu. Netýká se to pouze Babišova syna Andreje, který bude nadále stíhán samostatně.

O vývoji v mediálně známém případě informovalo Městské státní zastupitelství v Praze. „Vyšetřování bylo skončeno a policejní orgán vyrozuměl obviněné a jejich obhájce o možnosti prostudovat spisy a učinit návrhy na doplnění vyšetřování. Část věci týkající se jednoho z obviněných byla vyloučena k vlastnímu řízení,“ uvedl mluvčí pražských státních zástupců Aleš Cimbala.

Babiš & spol. čelí obvinění z padesátimilionového dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie od podzimu 2017. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila původně Agrofertu. V prosinci 2007 se však přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci na stavbu konferenčního a rekreačního objektu Čapí hnízdo určenou pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Kruh se uzavřel, když se společnost po několika letech vrátila zpět pod křídla Agrofertu.

Premiér Babiš od počátku odmítá, že by se proti dotačním zákonům jakkoli provinil.

red