Pelikánovo rozhodnutí o vydání hackera Nikulina bylo protiústavní

Ústavní soud vyhověl stížnosti ruského hackera Jevgenije Nikulina, o jehož vydání do Spojených států rozhodl někdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Podle Ústavního soudu chyboval Pelikán v tom, že nevyčkal, jak dopadne Rusova žádost o azyl.

Nikulin sice azyl nakonec nezískal, to však podle Ústavních soudců není rozhodné. „Jakkoli se jeví, že vyčkávání na výsledek azylového řízení by ve stěžovatelově věci na rozhodnutí o jeho vydání ničeho nezměnilo, nelze pominout, že k obdobné situaci může snadno dojít znovu,“ napsal v nálezu soudce zpravodaj Radovan Suchánek. Pokud by Ústavní soud toto protiústavní rozhodnutí nezrušil, mohl by podle Suchánka „přispět k tomu, že k takovému ústavně nesouladnému předčasnému postupu ministra dojde i v budoucnu, čemuž je u takto vysoce závažného a obtížně napravitelného typu zásahu nutno jednoznačně předejít“.

O vydání Nikulina rozhodl Pelikán – k velké nelibosti prezidenta Miloše Zemana – loni v březnu, a to ještě před tím, než mohl jeho kasační stížnost kvůli neudělení azylu posoudit Nejvyšší správní soud. Nikulin byl v České republice zadržen na základě amerického zatykače, kvůli podezření, že se „naboural“ do datového uložiště Dropbox a sociálních sítí LinkedIn a Formspring. Paralelně žádalo o vydání Nikulina Rusko, a to kvůli „online“ krádeži několika tisíc dolarů.

red