Novým předsedou Nejvyššího soudu se stal Petr Angyalossy

Prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou Nejvyššího soudu dosavadního šéfa senátu trestního kolegia soudu Petra Angyalossyho. Post obsadil tři měsíce poté, co ho kvůli jmenování ústavním soudcem opustil Pavel Šámal. Angyalossy po jmenování řekl, že nechystá reorganizaci soudu a na svého předchůdce chce navázat. Chce se sejít s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO).

Angyalossy působí na Nejvyšším soudu od roku 2017. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, soudcem je od roku 1996. Postupně prošel v Olomouci soud okresní, krajský i vrchní.

Angyalossy řekl, že neplánuje reorganizaci soudu a chce navázat na Šámala. Především má v úmyslu zvyšovat prestiž soudu a snižovat počty nedodělků. Za jednu z prvních priorit považuje dokončení práce na etickém kodexu, který by byl akceptován všemi soudci, nikoli pouze Soudcovskou unií a jejími členy. S dalšími soudci Nejvyššího soudu chce probrat, zda by soud nemohl vydat stanovisko ohledně odškodnění za vládní koronavirová omezení. Zamezilo by podle něj žalobám, které by neměly šanci na úspěch.

V Interview ČT24 Angyalossy řekl, že zásadní je podle něj také výběr kvalitních soudců na místa těch, kteří budou z důvodu věku odcházet. Doplnil, že se v nejbližších dnech chce sejít s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). „Probereme, jaké kroky bychom eventuálně společně mohli podnikat,“ řekl.

Ministryně Benešová prezidentovi navrhovala do této funkce prvního místopředsedu Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) Roberta Fremra.

O výběru a jmenování předsedy NS rozhoduje prezident. Jedinou podmínkou je, že musí vybírat ze stávajících soudců NS. Od Šámalova odchodu 20. února soud řídil místopředseda Roman Fiala.

(red)