Nový superúředník se ujme úřadu v červnu. Postránecký se stal státním tajemníkem

Nástupce Josefa Postráneckého by do funkce náměstka ministra vnitra pro státní službu měl nastoupit 1. června. V pětičlenné komisi, která bude tzv. superúředníka vybírat, by měli zasednout šéfka úřadu vlády Tünde Bartha či bývalý ministr spravedlnosti za ANO Jan Kněžínek. Postránecký ve funkci skončil předčasně, zhruba o deset měsíců, poté, co byl na ministerstvu vnitra jmenován státním tajemníkem.

Úřad vlády navrhuje, aby v pětičlenné komisi zasedli šéfka úřadu Bartha, prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch, náměstek pro řízení sekce Legislativní rady vlády a bývalý ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek a generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba. Jako náhradník je v materiálu uveden náměstek ministryně spravedlnosti a bývalý poslanec za ČSSD Jeroným Tejc.

Uchazeči o nejvyšší úřednickou pozici, do které lze nastoupit na jedno šestileté funkční období, musí být mimo jiné starší 40 let a bezúhonní. Návrh počítá mimo jiné s požadavky na jazykové schopnosti i na prověrku na stupeň důvěrné. Žádosti by měli uchazeči podávat do 20 dnů ode dne, kdy bude výběrové řízení vyhlášeno, což bude mít na starosti úřad vlády.

Postránecký se stal prvním náměstkem pro státní službu poté, co se zákon o státní službě stal účinným. Roli tzv. superúředníka zastával od 1. února 2015 a měl v ní skončit po šesti letech. Kvůli nemožnosti navázat druhým funkčním obdobím se přihlásil do výběrového řízení na státního tajemníka na vnitru, kde předčil i dosavadního tajemníka Jiřího Kauckého.

Než bude post obsazen, vykonává pravomoci náměstka pro státní službu personální ředitelka sekce pro státní službu Iva Hřebíková.

(red)