Ministryně Benešová vyhlásila výběrová řízení na předsedy krajských soudů v Praze a v Plzni

Stávajícím předsedům Městského soudu v Praze a Krajského soudu v Plzni končí sedmiletý mandát k 1. říjnu letošního roku. Zájemci o funkci mohou podávat přihlášky do 7. května.

Pražský městský soud nyní vede Libor Vávra. Plzeňský krajský soud řídí Miloslav Sedláček, na nějž ministryně v únoru podala kárnou žalobu v souvislosti s insolvenčním řízením.

Uchazeči o post předsedů musí na podatelnu ministerstva dodat vedle přihlášky také strukturovaný životopis a dokument, v němž představí své záměry ve funkci předsedy soudu.

Zájemci musí být soudci s minimálně osmiletou praxí. Pětičlenná výběrová komise, kterou sestaví ministryně, bude při pohovoru zkoumat jejich odborné, organizační a řídící schopnosti.

Ministerstvo vypsalo už letos v lednu konkurz na předsedy dalších tří krajských soudů, a to v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a v Hradci Králové. Vedoucí pozice u ústeckého krajského soudu se uvolnila poté, co se Luboš Dörfl stal předsedou Vrchního soudu v Praze. Šéf českobudějovického soudu Milan Tripes ve funkci skončil předčasně ze zdravotních důvodů. Předsedovi Krajského soudu v Hradci Králové Janu Čiperovi vyprší funkční období letos v červenci.

O post předsedy soudů v Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích usiluje po třech kandidátech, o královéhradecký soud projevil zájem jediný uchazeč. Naplánovaný harmonogram pohovorů nabral skluz vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu. Ministryně Benešová předem avizovala, že bude respektovat doporučení výběrové komise, a že tedy navrhne prezidentovi ke jmenování vítěze jednotlivých výběrových řízení.

(red)