Miloš Zeman: V případě nutnosti udělím Babišovi abolici

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na obrazovce televize Barrandov prohlásil, že využije svého práva abolice, pokud by nejvyšší státní zástupce obnovil stíhání premiéra Andreje Babiše.

„Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice,“ uvedl Zeman a dodal: „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl.“

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman už ústy svého mluvčího Petra malého oznámil, že prezidentovo prohlášení nebude mít na jeho rozhodování žádný vliv. „Nejvyšší státní zástupce je v této věci vázán zákonem a také přesně podle zákona bude postupovat,“ uvedl Malý. Babišovo stíhání zastavilo Městské státní zastupitelství v pátek 13. září. O čtyři dny později ho dostal do rukou nejvyšší státní zástupce, a tím okamžikem mu začala běžet tříměsíční lhůta, během může dotyčné rozhodnutí přezkoumat a Babiše případně ještě poslat před soud. Konečný verdikt by měl padnout do 17. prosince.

Babiš byl až donedávna obviněn z padesátimilionového dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Společnost Farma Čapí hnízdo, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila původně Agrofertu. V prosinci 2007 se však přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci na stavbu konferenčního a rekreačního objektu Čapí hnízdo určenou pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Kruh se uzavřel, když se společnost po několika letech vrátila zpět pod křídla Agrofertu. Podle městského státního zastupitelství o trestný čin nešlo.

red