Konec předkupního práva: Usnadní prodeje a zlevní nemovitosti

Příspěvek na bydlení - ilustrační foto
Příspěvek na bydlení - ilustrační foto

Od července se ruší předkupní právo k nemovitosti a zůstane pouze pro případy, kdy vznik spoluvlastnictví nešlo ovlivnit jako třeba u dědění. Za posledních šest let se tento institut mění už poněkolikáté, tato změna však výrazně usnadní prodeje a podle Asociace realitních kanceláří ČR (ARK) by mohla vést ke zlevnění některých nemovitostí.

„Realitní obchody s prvkem spoluvlastnictví po zrušení předkupního práva mohou zlevnit,“ tvrdí prezident ARK Miroslav Duda. Velké komplikace způsobovalo předkupní právo například u prodeje bytů, které chtěl majitel prodat i s garážovým stáním. To totiž bývá v drtivě většině vedeno jako nebytová jednotka spoluvlastněná i ostatními vlastníky v bytovém domě. Majitel tak musel nejprve oslovit všechny spoluvlastníky s nabídkou odkupu spoluvlastnického podílu, mnohdy šlo i o desítky vlastníků, ne každý byl vstřícný nebo v případě cizinců bylo velmi složité a drahé je obesílat. 


„Zrušení předkupního práva jednoznačně vítáme, vedlo ke značným průtahům realitních obchodů. Tyto průtahy se týkaly až 40 procent případů na jednotlivých pobočkách v závislosti na tom, jaké typy nemovitostí v jejich nabídce převažují,“ říká oblastní manažer M&M Reality Jan Martina. 


Problémy ale vznikaly i jinde než u garáží, například u nebytových prostor, pozemků, příjezdových cest nebo sklepů. Realitky očekávají od července v této souvislosti vlnu prodejů. „Máme desítky klientů, kteří s prodejem své nemovitosti čekali na změnu předkupního práva,“ poznamenal mluvčí RE/MAX Atrium Tomáš Hejda. 


Pokud si dva lidé koupí nemovitost a jeden z nich pak bude chtít svou část prodat, nemusí jako prvního oslovit s prodejem svého podílu spoluvlastníka, zde se předkupní právo také ruší. „Zůstává pouze u kupních smluv uzavřených do konce června. Kupující si ho ale mohou zřídit sami ve smlouvě,“ upřesňuje advokát Roman Tomek z kanceláře Sedlakova Legal. 

(jar)