Kněžínek končí, nahradí ho Benešová

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že k 30. dubnu podá rezignaci. Jeho místo zaujme Marie Benešová – někdejší dlouholetá nejvyšší státní zástupkyně (leden 1999 až září 2005), ministryně spravedlnosti (červenec 2013 až leden 2014) a místopředsedkyně ČSSD (březen 2011 až březen 2013). Rezignace Kněžínka přišla pouhý den poté, co policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo.

Kněžínek ve svém písemném prohlášení uvedl, že se cítí být profesionálním státním úředníkem a nikdy netoužil po politické kariéře. Své rozhodnutí prý „dlouho zvažoval“ a původně ho „směřoval spíše na letní měsíce“, ovšem nechtěl „čelit mediálním spekulacím“ o svém odchodu, a tak vše urychlil: „Přijde mi logické odejít v okamžiku, kdy zároveň dochází i k výměnám jiných ministrů.“ Rozhodnutí rezignovat oznámil podle svých slov premiéru Babišovi v úterý 16. dubna.

Babiš už potvrdil, že Benešová nabídku přijme. Potíže nebude podle očekávání klást ani Hrad, který je Benešové tradičně nakloněný. „Pan prezident přijal na Pražském hradě kandidátku na funkci ministryně spravedlnosti Marii Benešovou. Pan prezident jmenuje Marii Benešovou ministryní spravedlnosti v úterý 30. dubna 2019 ve 14:00 na Pražském hradě, spolu s novými ministry dopravy a průmyslu a obchodu,“ oznámil na svém Twitteru prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček.

Opozice: „Účelovka“

Podle opozice může být skutečným důvodem Kněžínkova odchodu kauza Čapí hnízdo, respektive skutečnost, že policie předala ve středu tento případ Městskému státnímu zastupitelství v Praze s návrhem na obžalobu. „Vyostřuje se to. Výměna ministra Kněžínka za loajální Marii Benešovou může vést k ovládnutí celé justiční soustavy,” uvedl šéf TOP 09 a někdejší dvojnásobný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Podobně reagoval na Twitteru rovněž předseda ODS Petr Fiala: „Toto je mimořádně vážná kauza. Policie navrhuje obžalovat premiéra Babiše a ten narychlo vyměňuje ministra spravedlnosti. Nepřijatelné a neuvěřitelné.“ Hlava pirátských poslanců Jakub Michálek se pro změnu zastal Kněžínka: „Babiš právě došikanoval jednoho ze svých nejlepších ministrů k demisi. Premiér je manažerský chaot. Kdo mu nedonáší, toho zlikviduje.“

Jestli má opozice pravdu, napoví příští měsíce a skutečnost, jestli ve funkci zůstane Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman či ne. „Přestože mě vláda může odvolat na návrh ministra takzvaně bez důvodu, tak si dokážu těžko představit, že by to v současné době snad udělali. To by postrádalo nějaký trošku demokratický prvek,” řekl Zeman na toto téma České televizi.

red

Vyjádření Jana Kněžínka k rezignaci:

Ke dni 30. dubna 2019 jsem se rozhodl podat demisi na funkci ministra spravedlnosti, kterou jsem dne 15. dubna 2019 ústně oznámil premiérovi a následně mu ji písemně předal dne 16. dubna 2019. Toto své rozhodnutí jsem dlouho zvažoval a původně jsem ho směřoval spíše na letní měsíce, nakonec bylo akcelerováno tím, že jsem již nechtěl čelit mediálním spekulacím o mém konci ve funkci. Přijde mi logické odejít v okamžiku, kdy zároveň dochází i k výměnám jiných ministrů.

Rád bych panu premiérovi poděkoval za důvěru, kterou mi projevil tím, že mě na funkci ministra spravedlnosti navrhnul. Po celou dobu jsem se této funkci věnoval s plným nasazením. Moje zhruba desetiměsíční působení ve funkci ministra spravedlnosti pro mne bylo cennou osobní i profesní zkušeností, které si nesmírně vážím. Zároveň jsem přesvědčen, že jsem za dobu mého působení neudělal nic, za co bych se měl stydět, na ministerstvu spravedlnosti došlo v celé řadě směrů k pozitivním posunům a udělalo se velké množství práce. Ministerstvo spravedlnosti svému nástupci či nástupkyni předávám v dobré kondici a po proběhlé reorganizaci. Zároveň jsem plně připraven napomoci při řešení velkého množství úkolů, které za mého působení ve funkci ministra byly rozpracovány.

Nyní se vracím do své předchozí služební pozice odborného náměstka pro řízení Sekce Legislativní rady vlády na Úřadu vlády ČR a člena Legislativní rady vlády, kde jsem předtím řadu let působil a kde se budu věnovat právu a legislativě. Vždy jsem ostatně byl profesionálním státním úředníkem a nikdy jsem netoužil po politické kariéře.

Děkuji všem, kteří se mnou jako s ministrem spravedlnosti spolupracovali, a mému nástupci či nástupkyni přeji hodně úspěchů v nelehké ministerské práci.

Jan Kněžínek