Justice pravomocně osvobodila Nečesaného. Na čtrnáctý pokus

Vrchní soud v Praze pravomocně zprostil viny Lukáše Nečesaného obžalovaného z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Jeho případem se české soudy zabývaly hned čtrnáctkrát (pětkrát Krajský soud v Hradci Králové, šestkrát Vrchní soud v Praze, dvakrát Nejvyšší soud, jednou Ústavní soud) a po pěti a čtvrt letech souzení a dvou pravomocných odsuzujících verdiktech rozhodly, že Nečesaný do vězení nepůjde.

Rozhodující byl únorový zásah Ústavního soudu, který poté, co vrchní soud před Vánoci již potřetí zrušil (tentokrát zprošťující) rozsudek krajského soudu, justiční „ping-pong“ zarazil a vrchnímu soudu nařídil věc dále nekomplikovat. „Z hlediska ústavních zásad to přesahuje meze, které může Ústavní soud respektovat. Věc se dostala do stadia, kdy je třeba říct dost a konečně rozhodnout,“ uvedl tehdy ústavní soudce Jan Filip.

Vrchní soud nyní tedy znovu rozhodl, ovšem ze slov předsedy odvolacího senátu Jiřího Lněničky plyne, že v Nečesaného vinu věří dál. Odvolání státní zástupkyně proti zprošťujícímu rozsudku krajského soudu označil za oprávněné a rozhodnutí svého senátu za špatné, ovšem za daných okolností jediné možné: „Za současné procesní situace nelze vinu prokázat. Nemůžeme nutit soud prvního stupně k tomu, jakým způsobem má hodnotit důkazy. Navíc už jsme to jednou udělali a nalézací soud na naše výtky v podstatě nereagoval.“

Nečesaný novinářům po skončení jednání řekl, že se nyní hodlá věnovat škole, práci a rodině: „Odškodnění zatím neřeším. Jsem rád, že to skončilo.“ Jestli jde skutečně o definitivní konec spletitého případu, se ovšem ještě ukáže. Případné dovolání státního zastupitelství totiž může kauzu znovu – již potřetí – nasměrovat k Nejvyššímu soudu.

red