Japonci vydali do Česka čínského vraha

Japonsko vůbec poprvé vydalo do České republiky odsouzenou osobu. Vydaným je čínský občan, který se v roce 1998 dopustil v Česku dvojnásobné vraždy. Vzápětí po činu utekl do Číny a v Asii se skrýval až do loňského října, kdy byl na základě mezinárodního pátrání zadržen v Japonsku. „Ministerstvo spravedlnosti proto obratem podalo nejprve žádost o předběžnou vazbu a následně žádost o vydání z Japonska do České republiky,“ uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Žádost o vydání podalo ministerstvo spravedlnosti na základě ujištění o vzájemnosti, protože mezi Českou republikou a Japonskem není uzavřená dvoustranná smlouva o vydávání osob k trestnímu stíhání či výkonu trestu. Japonské orgány povolily vydání v únoru 2019. Převozu se poté zhostila česká policie.

Vydaný občan Čínské republiky byl v roce 2003 odsouzen českými soudy za dvojnásobnou vraždu na 12 let za mříže. Jiné podrobnosti o případu ani totožnosti vydané osoby úřady neprozradily, podle serveru Blesk.cz však policie po vraždě pátrala po nájemném vrahovi Chuej Čungovi, kterého si na vraždu údajně zjednala mafie.

red