Evropští poslanci schválili reformu ochrany autorských práv

Evropský parlament. Foto CC BY-SA 3.0: Diliff

Europarlamentem v úterý prošla směrnice zavádějící zvýšenou ochranu autorských práv na internetu. Směrnice vzbudila v předchozích týdnech a měsících opakovaně rozruch. Vehementní podpory se jí dostalo od některých velkých vydavatelských domů, proti byly naopak technologičtí giganti – Google a Facebook či lidé obávající se omezení svobody na internetu. Proti přijetí směrnice se v několika evropských městech demonstrovalo a jednodenní odstávkou služeb se proti ní vyslovila například česká mutace Wikipedie.

Pro přijetí směrnice nakonec hlasovalo 348 evropských poslanců, 274 bylo proti a 36 se zdrželo. O pozměňovacích návrzích parlament hlasovat odmítl.

Kontroverze mezi oběma tábory budily hlavně dva články návrhu – 11 a 13. Na základě prvního z nich mají Google či Facebook majitelům práv – ať už jde o umělce či novináře – poskytnout část svých výdělků z užívání jejich autorsky chráněných výtvorů. Otázkou samozřejmě je, jak technologické firmy na tuto novou povinnost zareagují. Kritici například tvrdí, že Google by ve výsledcích vyhledávání mohl omezit zveřejňování úryvků těch zpravodajských textů, za které by musel platit. Článek 13 pak webovým platformám ukládá povinnost zjišťovat, jestli uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva, což může být hlavně pro malé firmy těžko splnitelné.

red